Belka
Czwartek, 15 Maja 2025   imieniny: Zofia, Jan, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

WSPÓŁPRACA KREISJUGENDRING Z MUZEUM TRWA

Data publikacji: 2013-07-20, Data modyfikacji: 2013-07-20
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniach 30 czerwca-6 lipca w Pruszkowie gościli pedagodzy z Kreisjugendring Esslingen e.V. Liczna grupa przybyła w ramach wieloletniej współpracy z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy, by wesprzeć VI Warsztaty historyczno-artystyczne dla dzieci "Wielka wyprawa".

Podczas tegorocznej edycji, pilotażowo sprawdzono nową formułę – wprowadzenie bloku warsztatów prowadzonych jednocześnie dla wszystkich uczestników. W trakcie zajęć zaproponowanych przez Niemców nie obowiązywał z góry narzucony podział na grupy. Dzieci same decydowały co danego dnia jest dla nich najbardziej interesujące i czym bezpośrednio chcą się zająć. Do wyboru miały:

- zajęcia w "Tawernie", gdzie mogły m.in. wykonać mieszki ze skóry i pograć w najróżniejsze gry dzięki orzechom włoskim i własnej wyobraźni,
- wykonywanie mozaik, które okazały się prawdziwym hitem i sprawiły, że na terenie obozowiska pojawiły się wielobarwne kompozycje,
- stanowisko "Kamień mydlany", na którym można było wykonywać najróżniejsze ozdoby z tego minerału (od amuletów po misternie szlifowane pierścionki i kolczyki),
- "Szkołę gladiatorów", dzięki której na terenie obozowiska powstał prawdziwy plac ćwiczeń zręcznościowych, które wciągały nie tylko dzieci, ale również wolontariuszy i opiekunów.

Dziesięcioosobowa grupa, przewodzona przez Matthiasa Altwassera z Mehrgenerationenhaus LINDE oraz Marzenę Kazimierczak z Kinder & Jugendförderung (obie organizacje bezpośrednio podlegające KJR), świetnie poradziła sobie z sześćdziesiątką uczestników, doskonale organizując im czas. Zapewniła również wiele atrakcyjnych aktywności dla gości wieczoru otwartego, którzy mogli samodzielnie wziąć udział we wszystkich warsztatach i zabawach oraz spróbować pysznego ciasta na patyku czy karmelizowanych nasion i orzechów. Zaproponowana forma zajęć sprawdziła się na tyle dobrze, że w ich trakcie powstały pomysły na przyszłoroczną edycję. Udział w projekcie warsztatów gości z Esslingen był możliwy dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Początki współpracy pomiędzy pruszkowskimi placówkami, a Kreisjugendring Esslingen e.V. sięgają 1991. Początkowo, w latach 1991-1994 realizowano seminaria językowe i obozy letnie w Polsce, jak również wymianę młodzieżowych zespołów muzycznych. Przełomowym okazał się rok 1995 – na mocy porozumienia pomiędzy miastami rozpoczęto "Projekt Renowacji Cmentarza Żydowskiego w Pruszkowie przy ulicy Lipowej". Trwający przeszło dekadę, pozwolił wypracować partnerstwo pomiędzy: Zespołem Szkół nr 1 im. St. Staszica w Pruszkowie, Philipp-Matthäus-Hahn-Schule z Nürtingen oraz Esslinger Friedrich-Ebert-Schule. Realizatorem projektu po stronie polskiej był Miejski Ośrodek Kultury "Kamyk". Finansowanie zapewniły: Urząd Miasta Pruszków, Kreisjugendring Esslingen e.V. oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Projekt zakończono w roku 2007.

Kolejnym kamieniem milowym stał się rok 1999, w którym nawiązano oficjalne partnerstwo pomiędzy Miastem Pruszków, a Powiatem Esslingen. Dało to możliwość odbycia szeregu wizyt studyjnych przedstawicieli miasta Pruszkowa (m.in. w roku 2000) i rozwinięcia dotychczas podejmowanych inicjatyw. Równolegle do toczącego się projektu renowacji cmentarza, rozpoczęto realizację programów stażowych. Dzięki nim już od roku 2000 młodzi przedstawiciele miasta mieli możliwość odbywania praktyk oraz staży uczniowskich w instytucjach podlegających KJR-Esslingen e.V. (m.in. Jugendhaus w Neuhausen oraz Mehrgenerationenhaus LINDE w Kirchheim). Praktyki obejmowały udział w projektach kulturalno-społecznych, letnich obozach dla dzieci oraz młodzieży i innych inicjatywach KJR.

Od roku 2008 wiodący nurt współpracy prowadzony jest pomiędzy Mehrgenerationenhaus LINDE Kirchheim i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie (dyrektor placówki Dorota Słowińska jest byłym uczestnikiem programu praktyk w Kreisjugendring). Wspólne prowadzenie projektów poprzedziła wizyta pracowników muzeum. Podczas jej części, mającej charakter roboczej wizyty studyjnej, Kurt Spätling, Matthias Altwasser i Dorota Słowińska omówili charakter przyszłych działań. W ramach potwierdzonej umową międzyinstytucjonalną współpracy, corocznie dokonywana jest wymiana pedagogów i edukatorów z MSHM podczas realizowanych warsztatów dla dzieci w Kirchheim i Pruszkowie. Udział strony niemieckiej obejmuje zagadnienia związane ze wsparciem merytorycznym projektów obejmującym otwartą pracę z dziećmi i pedagogikę zabawy. Podczas muzealnych półkolonii historyczno-artystycznych realizują specjalnie opracowany program, obejmujący również animację społeczną. Przedstawiciele muzeum prowadzą w ramach Kinderferienprogramm programy warsztatów twórczych związanych z archeologią oraz dziedzictwem kulturowym, uzupełniając je o zajęcia animacyjne. Jesienią 2012 roku, podczas wizyty w Pruszkowie przedstawicieli KJR-Esslingen e.V., dokonano ewaluacji dotychczasowej współpracy i nakreślono szerokie ramy realizacji przyszłych projektów. Wiosną tego roku, grupa muzealników gościła w powiecie Esslingen na specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach pedagogicznych. Współpraca MSHM oraz LINDE została wielokrotnie zauważona i zakwalifikowana do dofinansowania przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
w Pruszkowie
tel.: 22 - 758 72 66

 

 

 

 

UM Pruszków, Źródło artykułu: www.pruszkow.pl, Autor zdjęć: UM Pruszków
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pruszkowski

    Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

    Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola