Belka
Piątek, 15 Stycznia 2021   imieniny: Paweł, Izydor, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Piknik archeologiczny (06.07)

Data publikacji: 2019-06-28, Data modyfikacji: 2019-06-28
A A AWydrukDrukuj  
 
6 lipca 2019 rokugodzina: 11.00-18.00miejsce: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie,  Pl. Jana Pawła II 2, 05-800 Pruszkóworganizator: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie,  22 758 72 66, muzeum@mshm.pl, www.mshm.pl Podążymy tropem starożytnych hutników i ich sposobem wytopimy żelazo. Cały proces jest długotrwały, toteż uczestnicy Pikniku nie będą musieli całej uwagi skupiać na dymarce – zapewnimy także inne atrakcje, które umilą czas oczekiwania na kulminacyjne rozbicie pieca i wydobycie łupki żelaza.W Muzeum wakacje (czyli Lato w mieście) zaczynamy metodą podpatrzoną u Alfreda Hitchcocka, czyli mocnym akcentem już na samym początku.W sobotę, 6 lipca organizujemy Piknik archeologiczny zwieńczony rozbiciem dymarki. Już od rana nasi hutnicy będą czuwać nad wytopem, a goście skorzystają w tym czasie z pozostałych atrakcji.Zaczynamy o godz. 11.00. O tej porze rozpocznie się koncert gordonowski dla naszych najmłodszych gości od urodzenia do piątego roku życia, oczywiście z opiekunami.W tym czasie dostępne też będą stanowiska rekonstruktorów. Nasz ogród opanują tego dnia Rzymianie ze Stowarzyszenia Hellas et Roma, specjaliści od podróży w czasie, którzy przeniosą się o dwa tysiące lat wstecz. Bez problemu można się z nimi zabrać – nie trzeba ani biletu, ani kanapek czy odzieży na zmianę. Wystarczy chęć zapoznania się z odległą przeszłością, w tym przypadku ze światem rzymskim, a w szczególności z:Legionistami i ich uzbrojeniem;Gladiatorami i ich uzbrojeniem;Wojownikami kartagińskimi i ich uzbrojeniem;Piśmiennictwem antycznymAntycznymi grami planszowymi.Zaplanowaliśmy również dwa otwarte seanse teatrzyku dla dzieci – odbędą się o godz. 13.00 i 16.00. To wycieczka do starożytnej osady hutników, w której mieszkają dwie małe bliźniaczki, o których przygodach nie powiemy ani słowa. Po prostu musicie to sami zobaczyć… usłyszeć… i dotknąć – też.Na koniec wydarzenie dnia: rozbicie pieca dymarskiego i wydobycie łupki żelaza, czyli coś, co pasjonatom starożytnego hutnictwa przez większą część roku może się tylko marzyć. U nas, na jawie i na własne oczy można to będzie zobaczyć o godz. 18.00.Zapraszamy!Hellas et Roma: stowarzyszenie pasjonatów historii promujących wiedzę o świecie Antycznym od 2001 r. Grupa realizuje obecnie ponad 20 projektów rekonstrukcyjnych ukazujących aspekty rzemiosła, kultury oraz militariów starożytnej Grecji, Rzymu i terenów Barbaricum. Wiedzę o antyku stowarzyszenie przekazuje na wielu płaszczyznach, realizując spotkania o charakterze wykładowym, współpracując z ośrodkami akademickimi i muzealnymi oraz realizując plenerowe festiwale historyczne. Ścisła współpraca z Instytutem Historii UMCS oraz zaangażowanie badawcze członków grupy pozwalają na przestawienie aktualnego stanu badań dotyczących zagadnień poruszanych przez stowarzyszenie.

Pełna treść wiadomości na: pruszkow.pl/dla-mieszkancow/edukacja/wydarzenia/piknik-archeologiczny
UM Pruszków, Źródło artykułu: pruszkow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pruszkowski

  Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

  Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola