Belka
Wtorek, 13 Maja 2025   imieniny: Gloria, Robert, Serwacy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

„OD DIAGNOZY DO STRATEGII”

Data publikacji: 2013-11-07, Data modyfikacji: 2013-11-07
A A AWydrukDrukuj  
 

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Pruszkowa, miło mi poinformować o rozpoczęciu realizacji kolejnego etapu projektu „Od diagnozy do strategii – model planowania rozwoju usług publicznych”, w którym Miasto Pruszków jest partnerem m. st. Warszawy.

         W ramach Konkursu Dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego oraz zrzeszeń jednostek samorządu terytorialnego na działania wspierające podnoszenie dostępności i jakości usług publicznych, zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013 wniosek pt. „Od diagnozy do strategii – model planowania rozwoju usług publicznych”, którego budżet wynosi 1 862 350,00zł  otrzymał  dofinansowanie ze  środków UE w kwocie 1 662 350,00 zł.

Cele szczegółowe projektu obejmują:

  • opracowanie uniwersalnej metodologii badania potrzeb społecznych w domenie usług publicznych świadczonych przez JST, adekwatnej w polskich warunkach i przy zasobach, jakimi dysponują JST;
  • opracowanie metodologii monitoringu jakości usług publicznych i ich społecznej oceny;
  • opracowanie modelu partycypacyjnego (uwzględniającego udział obywateli – odbiorców usług) procesu planowania rozwoju usług publicznych, w oparciu o wcześniejszą diagnozę ich stanu i potrzeb społecznych w tym zakresie;
  • przetestowanie wypracowanych narzędzi w Warszawie (na poziomie dzielnicowym) oraz w wybranych gminach obszaru metropolitarnego Warszawy tj. Pruszków, Michałowice, Łomianki i Kobyłka
  • przygotowanie przez gminy uczestniczące w projekcie strategii rozwoju i realizacji usług publicznych na ich terenie. Strategie te będą tworzone w sposób partycypacyjny, wykorzystujący metody warsztatowe i mechanizmy konsultacji społecznych. Będą one przygotowywały gminy do efektywnego wdrażania funduszy unijnych w obszarze usług publicznych w nowej perspektywie finansowej oraz będą miały na celu wzmocnienie koordynacji działań różnych podmiotów świadczących usługi publiczne;
  • upowszechnienie zróżnicowanego (dostosowanego do specyfiki i potencjału różnych typów JST) zestawienia dobrych praktyk i narzędzi składających się na modelowy proces diagnozowania i planowania rozwoju usług publicznych wśród samorządów lokalnych w Polsce – opracowanie i wypromowanie materiałów, publikacji oraz narzędzi umożliwiających skorzystanie z dorobku projektu.

Projekt „Od diagnozy do strategii – model planowania rozwoju usług publicznych” realizowany jest przez Centrum Komunikacji Społecznej m. st Warszawy wraz z Pracownią Badań  i Innowacji Społecznych „STOCZNIA” w dzielnicach Warszawy i siedmiu gminach ościennych stolicy: Gmina Miasto Pruszków, Miasto Kobyłka, Gmina Łomianki, Gmina Michałowice, Gmina Konstancin Jeziorna, Gmina Lesznowola i Miasto Piaseczno.
Celem projektu jest pogłębienie i uporządkowanie wiedzy samorządu na temat jakości i dostępności usług publicznych w pięciu kategoriach usług: edukacyjnych, zdrowotnych, kulturalnych, komunalnych i komunikacyjnych.
Ważnym elementem projektu jest wzmocnienia udziału mieszkańców – czyli odbiorców usług – w procesie diagnozowania jakości i dostępności usług publicznych oraz określenia standardów i planowania rozwoju tych usług. Punktem wyjścia do włączenia mieszkańców w planowanie rozwoju usług będzie przygotowanie diagnozy poziomu zaspokojenia potrzeb społecznych i jakości życia mieszkańców Warszawy oraz pozostałych gmin, w tym przeprowadzenie szerokich badań jakościowych i ilościowych. Diagnoza będzie opierała się na zestawie wskaźników określających stopień satysfakcji z jakości usług – wskaźniki te zostaną stworzone podczas tematycznych warsztatów przez przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych (ekspertów w danej dziedzinie) tak, aby jak najlepiej odzwierciedlały dany rodzaj usługi.
Mieszkańcy włączani będą w planowanie rozwoju usług publicznych również na kolejnych etapach, podczas tworzenia założeń do strategii oraz w trakcie szerokich konsultacji społecznych wstępnych projektów strategii.
Zakłada się też, że dzięki przygotowaniu 22 lokalnych strategii rozwoju usług publicznych, środki na świadczenie usług publicznych w tych gminach będą wydatkowane efektywniej.
Ponadto opracowane strategie pozwolą  gminom na lepsze udokumentowanie potrzeb w zakresie zaspokojenia realizacji usług publicznych przy aplikowaniu o środki unijne w nowym okresie programowania na lata 2014-2020.  
Efektem projektu będzie (obok wypracowanych strategii rozwoju usług publicznych dla dzielnic Warszawy i gmin partnerskich) uniwersalny model diagnozowania potrzeb i planowania rozwoju usług publicznych, który będzie mógł być wykorzystany przez inne samorządy w Polsce.

 Zakończone działania w projekcie

 1. Przygotowanie merytoryczne do realizacji projektu, szkolenie dla urzędników odpowiedzialnych za przygotowywanie dokumentów strategicznych – szkolenia "Planowanie strategiczne na szczeblu dzielnicy/gminy – partycypacyjne tworzenie dokumentów strategicznych" trwały 3 dni, wzięło w nich udział 75 osób z osiemnastu dzielnic Warszawy i z gmin partnerskich w projekcie.

 2. Analiza podobnych narzędzi służących recenzowaniu usług publicznych oraz diagnozowaniu potrzeb społecznych, które wykorzystywane są w innych miastach w Polsce i za granicą. 

3. Zebranie i analiza tzw. danych zastanych dotyczących świadczonych usług publicznych w dzielnicach Warszawy i gminach partnerskich w projekcie - szczegółowa analiza danych statystycznych m.in. z dzielnicowych i gminnych domów kultury, bibliotek, szkół itp.
 
4. Badanie potrzeb społecznych oraz jakości życia mieszkańców, diagnoza dostępności i jakości świadczonych usług publicznych – badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie mieszkańców warszawskich dzielnic i czterech gmin partnerskich. Przed przygotowaniem narzędzia przeprowadzono serię warsztatów (z przedstawicielami samorządów i organizacji pozarządowych, ekspertami w danej dziedzinie) służących dobraniu wskaźników do efektywnego zbadania potrzeb społecznych w obszarze usług publicznych.

Planowane działania w projekcie
5. Badanie satysfakcji mieszkańców korzystających z usług publicznych.
6. Partycypacyjne stworzenie założeń do strategii rozwoju usług publicznych w poszczególnych dzielnicach Warszawy i gminach ościennych. Na podstawie analizy dostępnych danych zarządy poszczególnych dzielnic i gmin podejmą decyzję o charakterze strategicznym: rozwój jakiego rodzaju usług będzie traktowany priorytetowo. Następnie przy udziale mieszkańców stworzone zostaną założenia do budowy strategii rozwoju wybranego rodzaju usług publicznych.
7. Przygotowanie wstępnej wersji strategii rozwoju usług publicznych w wybranym obszarze w każdej dzielnicy Warszawy i czterech gminach partnerskich.
8. Szerokie konsultacje społeczne wstępnych wersji strategii rozwoju usług publicznych, a następnie opracowanie, przyjęcie i upublicznienie ostatecznych strategii rozwoju usług publicznych dla dzielnic i czterech gmin partnerskich w tym Miasta Pruszkowa.
 9. Przygotowanie poradnika dla samorządów dotyczącego partycypacyjnego diagnozowania potrzeb, recenzowania usług publicznych oraz planowania ich rozwoju. W podręczniku przedstawione i opisane zostaną narzędzia przygotowane w ramach projektu.
Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem:
www.konsultacje.um.warszawa.pl/od-diagnozy-do-strategii

Jan Starzyński
Prezydent Miasta Pruszkowa

 

UM Pruszków, Źródło artykułu: www.pruszkow.pl, Autor zdjęć: UM Pruszków
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pruszkowski

    Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

    Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola