Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Brwinów: Zwiedzanie kaplicy Marylskich

Data publikacji: 2018-07-17, Data modyfikacji: 2018-07-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Brwinów: Zwiedzanie kaplicy Marylskich

Brwinowskie koło Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zaprasza w kolejne niedziele lipca i sierpnia na zwiedzanie kaplicy Marylskich. W godz. 11.30-12.30 drzwi zabytku będą otwarte, a członkowie TOnZ opowiedzą o historii rodziny i zakończonej niedawno renowacji obiektu. 

Kaplica na brwinowskim cmentarzu jest jednym z nielicznych drewnianych sakralnych zabytków na Mazowszu i najstarszym zabytkowym budynkiem w Brwinowie. Zbudowana została prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w. i pełniła początkowo funkcję kaplicy dworskiej rodziny Marylskich w ich majątku w Książenicach pod Grodziskiem Mazowieckim. W 1857 r. z inicjatywy ówczesnego dziedzica Książenic Eustachego Marylskiego została przeniesiona na teren cmentarza parafialnego jako rodzinna kaplica grobowa. Budynek postawiono na grobie ojca Eustachego – Piotra Marylskiego, oficera Wojska Polskiego z okresu insurekcji kościuszkowskiej i radcy Stanu Księstwa Warszawskiego, zmarłego w 1829 r. 

Pochowani w podziemiach brwinowskiej kaplicy członkowie rodziny upamiętnieni są na epitafiach znajdujących się we wnętrzu. 
Dni otwarte kaplicy Marylskich są okazją do bliższego poznania historii rodziny, wśród której znajdziemy i Eustachego – znajomego Fryderyka Chopina, który mieszkał w Warszawie na pensji u rodziców kompozytora, i Antoniego, który niemal całe życie poświęcił na rozbudowę zakładu w Laskach i przez wiele lat był prezesem Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi.
Przeprowadzone w ostatnich latach prace konserwatorskie uratowały kaplicę, w której pod koniec 2014 r. stwierdzono występowanie grzyba na podłodze, w dolnych partiach ścian i na słupach przy wejściu. Dzięki dotacji z budżetu gminy Brwinów możliwe było m.in. odgrzybienie kaplicy, wykonanie wentylacji i opaski żwirowo-kamiennej wokół budynku, a także konserwacja ścian i rekonstrukcja podłogi. W akcję ratowania obiektu zaangażowało się także brwinowskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, które od początku współpracowało z parafią, gminą i konserwatorem zabytków. 

Pełniący dyżury w kolejne niedziele członkowie brwinowskiego koła Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zapraszają wszystkich zainteresowanych do zwiedzenia kaplicy. Chociaż jest ona niewielka rozmiarami, a obecne wyposażenie jest skromne, to warto jest wysłuchać opowieści o historii oraz zajrzeć do wnętrza zabytku, który na co dzień nie jest udostępniany do zwiedzania. Kaplica Marylskich otwarta będzie w kolejne niedziele lipca i sierpnia w godzinach 11.30-12.30.

UG Brwinów, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pruszkowski

  Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

  Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola