Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Brwinów: Ulica Wilsona

Data publikacji: 2019-01-09, Data modyfikacji: 2019-01-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Brwinów: Ulica Wilsona

Gmina Brwinów uczciła przypadającą 8 stycznia 101. rocznicę ogłoszenia 14 punktów programu pokojowego Wilsona, z których jeden mówił wprost o niepodległości Polski. Przy dwóch skrzyżowaniach z ul. Wilsona zostały zamontowane tablice z informacjami o prezydencie USA, a jej mieszkańcy otrzymali jednodniówkę.

Sprawa niepodległości Polski zaczęła przebijać się w czasie I wojny światowej do opinii publicznej. Było to mi.in. zasługą aktywnej działalności Polaków, którzy chcieli wykorzystać szasnę, jaką był konflikt między zaborcami. Dzięki staraniom znanego pianisty Ignacego Jana Paderewskiego do elit Waszyngtonu m.in. do Edwarda Mandella House’a, doradcy prezydenta Wilsona docierały informacje o tragicznej sytuacji w Polsce i polityce zaborców. Pod wpływem pełnych emocji argumentów Paderewskiego House doprowadził do wprowadzenia kwestii polskiej do słynnego orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona.

Już w 2017 r. prezydent Wilson wystąpił z orędziem do Senatu, w którym stwierdził, że powinna powstać „zjednoczona, niezależna i autonomiczna Polska”. Wilson chciał wprowadzić po wojnie nowy ład, aby w przyszłości zapobiec konfliktom zbrojnym. Za inicjatywę powołania Ligi narodów otrzymał w 1919 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Zmarł 5 lat później. Został patronem jednej z głównych ulic w Brwinowie (obecnie ul. T.W. Wilsona, dawniej – ul. Wilsonowska). Jego nazwisko wymawiane jest tutaj tradycyjnie, z głoską [w’] na początku, tak jak mówi się o Placu Wilsona w Warszawie. 

W Brwinowie przy na skrzyżowaniach ulicy Wilsona z ulicą Tadeusza Kościuszki oraz ulicą Stanisława Lilpopa zostały zamontowane tablice z informacjami o jej patronie. Więcej informacji i ciekawostek na temat Wilsona i osób zaangażowanych w kwestię niepodległości Polski można znaleźć w „Jednodniówce ulicy Thomasa Woodrowa Wilsona w Brwinowie”, która jest dostępna m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury, a także została rozdana mieszkańcom ulicy Wilsona.
UG Brwinów, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pruszkowski

    Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

    Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola