Od stycznia br. każdy mieszkaniec Pruszkowa i okolic może skorzystać z bezpłatnych konsultacji z mediatorami Polskiego Centrum Mediacji. Akcja ma na celu popularyzację mediacji jako sposobu rozwiązywania sporów. Każdy, kto znalazł się w trudnej, konfliktowej sytuacji prywatnej, zawodowej lub prawnej może przyjść i dowiedzieć się, czym jest mediacja i czy w jego sprawie można ją zastosować.
Z nieodpłatnych dyżurów można skorzystać:
- w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w budynku Sądu przy ul. Kraszewskiego 22,
- w pozostałe poniedziałki w Centrum Aktywności Lokalnej mieszczącym się przy ul. Jasnej 3.
Terminy dyżurów w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie
(stanowisko w holu na I piętrze)
21 stycznia godzina 11.00-13.00
4 lutego godzina 16.00-18.00
18 lutego godzina 11.00-13.00
4 marca godzina 16.00-18.00
18 marca godzina 11.00-13.00
8 kwietnia godzina 11.00-13.00
22 kwietnia godzina 16.00-18.00
6 maja godzina 11.00-13.00
20 maja godzina 11.00-13.00
3 czerwca godzina 16.00-18.00
17 czerwca godzina 11.00-13.00
Dyżury w Centrum Aktywności Lokalnej:
28 stycznia, 11 lutego, 25 lutego, 11 marca, 25 marca, 15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja,
27 maja, 10 czerwca i 24 czerwca - zawsze w godzinach 16.00-18.00
Czemu służą dyżury mediatorów?
Podczas dyżurów mediatorzy informują, czym jest mediacja i w jakich sytuacjach można wykorzystać ją jako efektywny sposób rozwiązania sytuacji konfliktowych. Spotkania mają charakter konsultacji i nie są jeszcze mediacją. Jeśli jednak po takiej rozmowie osoba zainteresowana podejmie decyzję o zgłoszeniu swojej sprawy do mediacji, wówczas informujemy, w jaki sposób może to zrobić.
Czym jest mediacja?
Mediacja jest to dobrowolne i poufne dążenie do porozumienia się stron w obecności bezstronnego i neutralnego mediatora. Ugoda mediacyjna wypracowana przez strony jest akceptowalna dla wszystkich stron konfliktu.
W jakich sprawach można skorzystać z pomocy mediatora?
Mediacje mogą być wykorzystywane w przypadku większości konfliktów w sprawach karnych (kiedy sprawa znalazła się na policji, w prokuraturze lub w sądzie) i cywilnych: okołorozwodowych, rodzinnych, gospodarczych, biznesowych, pracowniczych, w sporach sąsiedzkich, ekologicznych czy oświatowych (konflikty szkolne, rówieśnicze).
Jak zgłosić sprawę do mediacji?
Osoba, która chciałaby skorzystać z mediacji, może najpierw skontaktować się z mediatorem w celu uzyskania bezpłatnej porady i pomocy, a następnie zgłosić swoją sprawę do postępowania mediacyjnego podczas dyżuru mediatora lub bezpośrednio (w tym telefonicznie) w Polskim Centrum Mediacji (www.mediator.org.pl - tel. 22 826 06 63 ).
Dlaczego warto zgłosić się do mediatora. Jakie korzyści wynikają z mediacji?
W trakcie procesu mediacji obie strony mają możliwość dokładnego opowiedzenia o sytuacji, w której się znalazły i o konflikcie tak, jak go widzą. Zostają uważnie wysłuchane, bez oceniania, krytykowania czy pouczania.
Mediator nie rozstrzyga o winie czy niewinności, ale koncentruje się na problemie, z jakim przychodzą strony. Pomaga to osobom odreagować emocje związane z danym zdarzeniem i już spokojniej spojrzeć na całą sytuację.
W procesie mediacji obie strony mają szansę „wzięcia sprawy we własne ręce":
- obie strony zachowują cały czas pełną kontrolę nad procesem mediacji oraz treścią ugody, a w razie braku satysfakcji zawsze mogą wrócić na drogę sądową w imię zasady dobrowolności, rezygnując z dalszego udziału w mediacji;
- w mediacji jest możliwość dotarcia do rzeczywistego źródła konfliktu, który często jest ukryty, a sprawa, która trafiła do sądu nie stanowi sedna rzeczywistego konfliktu. (dotyczy to najczęściej spraw między stronami, które pozostają ze sobą w dłuższej relacji - rodzinnej, sąsiedzkiej, itp.);
- mediacja jest dobrowolna i poufna - uczestnicy mają pewność, że ich sprawy nie będą powszechnie znane, stając się dla innych tematem plotek, kpin i żartów;
- mediacja zwykle prowadzi do obopólnej wygranej - rozwiązanie wypracowane przez strony musi być wzajemnie zaakceptowane, a często okazuje się także satysfakcjonujące;
- ugoda mediacyjna jest dziełem obu stron, co daje maksymalną pewność, że zostanie wypełniona;
- w trakcie mediacji nie ma konieczności wprowadzania osób trzecich, jak to ma miejsce w postępowaniu sądowym: przedstawiania świadków czy powoływania ekspertów;
- koszty mediacji są zdecydowanie niższe niż proces sądowy, a ugoda zawarta przed mediatorem może na wniosek stron zostać zatwierdzona przez stosowny sąd, przez co nabywa moc prawną ugody zawartej przed Sądem.
- pokrzywdzony sam decyduje o warunkach, które stawia sprawcy, sprawca decyduje czy są one dla niego do przyjęcia. Może również przedstawić swoje propozycje;
- pojawia się możliwość naprawienia krzywdy i uzyskania zadośćuczynienia szybciej niż w sądzie, a co za tym idzie, nie ma konieczności wielokrotnego powracania do bolesnej przeszłości;
Czy mediator poda gotowe rozwiązanie problemu?
Nie. Mediator prowadzący proces mediacji ułatwia stronom dojście do porozumienia poprzez tworzenie bezpiecznej i poufnej atmosfery. Jest neutralny - nie narzuca swojego punktu widzenia i swoich rozwiązań, jest bezstronny - dba o równowagę/równorzędność stron w trakcie całego procesu.
Zapraszamy serdecznie!
Mediatorzy PCM: Elżbieta Duszyńska, Anita Sklepkowska, Maciej Ciechomski
Stowarzyszenie Polskie Centrum Mediacji istnieje od 2000 roku i zajmuje się wszystkimi typami mediacji: oświatowymi, rodzinnymi, cywilnymi, gospodarczymi, pracowniczymi, społecznymi, karnymi, dotyczącymi nieletnich sprawców przestępstw, okołorozwodowymi. PCM skupia ponad 1000 mediatorów, posiada 21 oddziałów na terenie całego kraju. Organizuje szkolenia mediatorów, jest inicjatorem ogólnopolskiej kampanii Mediacja Czyni Cuda. PCM aktywnie uczestniczy w różnych formach promocji mediacji w Polsce, a Prezes Zarządu Głównego Polskiego Centrum Mediacji Jerzy Książek jest wiceprzewodniczącym Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.
![]() |
Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców. Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola