Belka
Poniedziałek, 12 Maja 2025   imieniny: Joanna, Dominik, Pankracy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

BĘDZIE NOWA EKSPOZYCJA W MUZEUM

Data publikacji: 2013-11-01, Data modyfikacji: 2013-11-01
A A AWydrukDrukuj  
 

Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński podpisał umowę na realizację zadania inwestycyjnego pn. Wykonanie scenografii i ekspozycji stałej w budynku Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego z uwzględnieniem multimediów oraz dostosowaniem istniejących instalacji na potrzeby projektu w ramach zadania pn. Przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie przy Placu Jana Pawła II nr 2. Wykonawcą prac jest firma PPH Mega Sp. o.o. z siedzibą w Sokołowicach koło Oleśnicy. Umownym terminem zakończenia prac jest 23 sierpnia 2014 roku, a ich wartość wynosi 1 895 077,60 zł brutto.

Ekspozycja zatytułowana Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er, zaprojektowana została jako wystawa multimedialno-scenograficzna, w pełni odpowiadająca najnowszym nurtom występującym w nowoczesnym muzealnictwie. Pruszkowskie muzeum po raz kolejny pokazuje, że małe instytucje mogą daleko wychodzić poza ramy standardowych działań statutowych.

Goście odwiedzający placówkę zostaną przeniesieni w świat osad starożytnego Mazowsza. Z punktu widzenia spadkobierców kultury antycznej zobaczą mieszkańców hutniczego zagłębia, ich codzienną pracę, sferę duchową. Prowadzeni dźwiękiem, nagranym w konwencji filmowej, wciąż rzadko spotykanej  w muzeach, zapoznają się również z największym fenomenem tych terenów – metalurgią żelaza, która przyczyniła się do zmiany porządku ówczesnego świata.
Dzięki teatralizacji scenografii zwiedzający będą mogli stworzyć w swojej wyobraźni indywidualny obraz Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, pomogą im w tym nie tylko nowatorskie rozwiązania technologiczne oraz filmy, ale również działające na zmysły elementy wspomagające wyobraźnię. Interaktywność oparta na solidnych fundamentach merytorycznych pozwoli prześledzić proces zmian historycznych – nieomal osobiście „wejść w środek” wydarzeń, które przez stulecia działy się na przestrzeni wieluset kilometrów kwadratowych. W samodzielnym i aktywnym odkrywaniu poszczególnych zagadnień pomogą również przedmioty uwolnione z gablot, bowiem obok standardowej prezentacji zabytków, projekt zakłada wykonanie szeregu rekonstrukcji, pomocnych zarówno w działaniach edukacyjnych, jak również w uzupełnieniu narracji ekspozycji pod kątem osób niepełnosprawnych. Zmianie ulegnie także sposób prezentacji, gdyż goście sami zadecydują czy chcą skorzystać z usług muzealnych przewodników, czy też zdecydują się na samodzielne zwiedzanie z audio przewodnikami, nagranymi w trzech wersjach językowych.

Ambitne zadanie jakie stoi przed zespołem wykonawczym – inwestorem, muzeum oraz firmą PPH Mega Sp. o.o. ma szansę zakończyć się realizacją jednej z najciekawszych ekspozycji archeologicznych w kraju. Ta ze wszech miar wizjonerska i odważna realizacja może spowodować, że MSHM nazywane przez Pruszkowian miejscem magicznym, na nowo ożywi przestrzeń miejską oraz śmiało zaistnieje na mapie kraju, przyciągając tym samym do Pruszkowa turystów z kraju i zagranicy.

Pod tym linkiem możecie Państwo obejrzeć krótką prezentację, która przedstawia przyszły widok ekspozycji.

Wydział Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej
tel.: 22 735 87 21

 

 

UM Pruszków, Źródło artykułu: www.pruszkow.pl, Autor zdjęć: UM Pruszków
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pruszkowski

    Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

    Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola