Belka
Piątek, 15 Stycznia 2021   imieniny: Paweł, Izydor, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Czy przy dworcu Warszawa Zachodnia istniały komory gazowe? (29.06)

Data publikacji: 2019-06-22, Data modyfikacji: 2019-06-22
A A AWydrukDrukuj  
 
29 czerwca 2019 rokugodzina: 15:00miejsce:  Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8A, PruszkówSerdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Karty Historii poświęcone tematowi obozu KL Warschau. Naszymi gośćmi będą prof. dr hab. Włodzimierz Bojarski oraz Piotr Cieślak – Prezes  Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau.Obóz KL Warschau - niemiecki obóz koncentracyjny utworzony w 1943 roku na terenie byłego getta warszawskiego - jest tematem, który wciąż budzi bardzo wiele kontrowersji. Podzielone są zdania historyków na temat jego przeznaczenia i zasad funkcjonowania. Od lat toczy się również spór o to, gdzie był zlokalizowany, jaka była jego wielkość oraz czy na jego terenie znajdowały się komory gazowe. Według przyjętej przez IPN wersji, obóz zajmował obszar pomiędzy ówczesnymi ulicami: Gęsią, Zamenhofa, Okopową, Glinianą, Ostrowską oraz Wołyńską i zamordowano w nim co najmniej 20.000 osób. Więźniami obozu byli Żydzi z różnych krajów Europy, których zmuszano do pracy przy rozbiórce ruin getta, a także przy pozyskiwaniu i segregowaniu wszelkiego wartościowego mienia znajdującego się jeszcze na jego terenie, jak również Polacy - więźniowie polityczni. Obóz oraz przylegające do niego ruiny były także wykorzystywane przez Niemców jako miejsce egzekucji. Masowo rozstrzeliwano tam Polaków - ofiary łapanek na ulicach Warszawy. Są jednak historycy, którzy uważają, w oparciu o zeznania świadków i dowody historyczne, że obóz KL Warschau obejmował  o wiele większy obszar, jak również, że w tunelu przy Dworcu Zachodnim gazowano ludzi. Ta kwestia pozostaje wciąż sporna.Podczas spotkania prof. dr hab. inż. Włodzimierz Bojarski oraz Piotr Cieślak  - prezes Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau zaprezentują wyniki kwerend na temat funkcjonowania obozu, a tym samym zabiorą głos w toczącej się debacie historyków na temat KL Warschau. Odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania dotyczące istnienia obozu, a wśród nich  - na pytanie o istnienie komór gazowych przy dworcu Warszawa Zachodnia.

Pełna treść wiadomości na: pruszkow.pl/dla-mieszkancow/edukacja/wydarzenia/czy-przy-dworcu-warszawa-zachodnia-istnialy-komory-gazowe
UM Pruszków, Źródło artykułu: pruszkow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pruszkowski

  Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

  Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola