Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Brwinów: Nowe porozumienie o współpracy

Data publikacji: 2018-06-25, Data modyfikacji: 2018-06-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Brwinów: Nowe porozumienie o współpracy
18 czerwca 2018 r. gmina Brwinów wraz z Warszawą oraz sąsiadującymi ze stolicą powiatami i gminami podpisała deklarację współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Obszaru Metropolitalnego Warszawy.
Od 2014 r. metropolia warszawska działa na podstawie porozumienia dotyczącego realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i obejmuje swoim zasięgiem 40 samorządów. W oparciu o porozumienie są realizowane m.in. inwestycje poszerzające metropolitalny system tras rowerowych oraz parkingów P+R czy działania edukacyjne. Gmina Brwinów prowadzi już kilka projektów z tego obszaru, m.in. „Rozwój systemu dróg rowerowych na terenie gminy Brwinów”, „Wiedza moją potrzebą”, „Wsparcie dla przedszkoli w Brwinowie” i „Ścieżka edukacyjno-zawodowa”. Urząd korzystać też będzie z e-Archiwum, projektu dotyczącego digitalizacji dokumentów. 
„Wielostronna deklaracja współpracy gmin i powiatów Obszaru Metropolitalnego Warszawy w zakresie współpracy na rzecz włączającego i zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Obszaru Metropolitalnego Warszawy” podpisana przez samorządy 18 czerwca poszerza terytorialnie oraz tematycznie współpracę między gminami i powiatami. Dzięki niej będzie możliwe wypracowanie spójnego stanowiska w negocjacjach budżetu unijnego po 2020 roku, który będzie uwzględniał nowy podział województwa mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne: region warszawski stołeczny, który obejmuje Warszawę i dziewięć powiatów, oraz mazowiecki regionalny, który obejmuje pozostałą część województwa mazowieckiego. Podział ten będzie podstawą do przyznawana funduszy europejskich zgodnie z nowymi wytycznymi – większe środki finansowe trafią do biedniejszych obszarów, znajdujących się poza regionem warszawskim stołecznym, do którego należy gmina Brwinów.
W pierwszej połowie 2018 r. zastępca burmistrza Sławomir Walendowski wraz z samorządowcami z 62 gmin i powiatów wziął udział w warsztatach strategicznych, które miały posłużyć do przygotowania określającego wspólne kierunki działań dla metropolii w nowych granicach terytorialnych. Uczestnicy dyskutowali m.in. o infrastrukturze, ochronie środowiska, czasie wolnym, transporcie publicznym i usługach społecznych. Obecnie trwają prace nad zebranym materiałem badawczym.

Deklaracja podpisana 18 czerwca br. jest ważnym krokiem we współpracy samorządowców z Warszawy i sąsiadujących z nią gmin przy pozyskiwaniu i wykorzystywaniu funduszy unijnych. Na spotkaniu był obecny marszałek Adam Struzik, który zadeklarował, że samorząd województwa aktywnie włączy się w kształtowanie polityki miejskiej w obrębie metropolii w sytuacji, gdy wskaźnik PKB na mieszkańca regionu warszawskiego jest na poziomie 150 proc. średniej unijnej, a w pozostałej części Mazowsza osiąga zaledwie 60 proc. średniej unijnej. 

– Dzisiejsze podpisanie deklaracji o współpracy jest wyrażeniem woli współpracy w tej nowej rzeczywistości – podkreślił marszałek Adam Struzik.

UG Brwinów, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pruszkowski

  Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

  Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola