Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Brwinów: Miasto w trójwymiarze

Data publikacji: 2018-08-23, Data modyfikacji: 2018-08-23
A A AWydrukDrukuj  
 
Brwinów: Miasto w trójwymiarze
Fotoplastykon to nowa atrakcja na mapie, która na stałe zagości na brwinowskim Rynku. 
W ubiegłym roku zdjęcia dawnego Brwinowa prezentowane w fotoplastykonie cieszyły się dużym powodzeniem. Mieszkańcy chętnie zaglądali przez wizjer urządzenia, aby obejrzeć pogrupowane tematycznie fotografie i porównać, jak zmieniło się ich miasto, a także poznać jego historię. Od tego roku fotoplastykon na stałe zagości w przestrzeni Brwinowa. 

Do 5 września będzie można obejrzeć trójwymiarowe fotografie Brwinowa z lat 1914-1980, a także archiwalne wizerunki jego mieszkańców m.in. Stanisława Kowalewskiego – autora powieści i opowiadań i książek dla dzieci oraz scenariuszy filmowych. Po tym czasie zdjęcia prezentowane w fotoplastykonie będą cyklicznie wymieniane na inne, a kolejne wystawy będą tematycznie związane z Brwinowem.
Galeria archiwalnych fotografii przybliża historię miasta najmłodszym pokoleniom. Starszym daje możliwość przypomnienia sobie miejsc i osób, a niekiedy anegdot z nimi związanych. Pozwala przenieść się przeszłość nawet o kilkadziesiąt lat i zobaczyć, jak wiele się zmieniło. Fotoplastykon to ciekawy sposób na zobaczenie fragmentu historii i zachęta, aby bardziej zagłębić się w dzieje Brwinowa i poznać sylwetki osób, które w nim żyły, a nierzadko zostawiły ślad w literaturze, sztuce czy kinematografii. 

Fotoplastykon został przygotowany przez Fundację Koncept Kultura we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Fundacja Koncept Kultura od wielu lat tworzy projekty związane z historią, literaturą i sztuką, a także nowoczesnymi technologiami i formami przekazu. Archiwalne fotografie Brwinowa z lat 1914-1980 w prezentowanej obecnie na wystawie udostępniła Pani Maria Prosnak-Tyszka.

UG Brwinów, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pruszkowski

  Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

  Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola