Belka
Czwartek, 9 Maja 2024   imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

"W oczekiwaniu na pomoc" - trzeci wykład z serii "Powstanie Warszawskie - dzień po dniu"

2013-09-08  
Źródło artykułu: www.dulag121.pl, Autor zdjęć: Muzeum Dulag 121
 

Zapraszamy na kolejną prelekcję pana Karola Karasiewicza z Muzeum Powstania Warszawskiego z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” zatytułowany „W oczekiwaniu na pomoc”. Wykład odbędzie się 8 września w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ulicy 3 Maja 8A punktualnie o godzinie 16:00.

„W oczekiwaniu na pomoc” będzie trzecią z kolei prelekcją tegorocznego cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu”. Pan Karol Karasiewicz – znany Państwu z serii wykładów na temat „Obroży” wygłoszonych w siedzibie Muzeum w marcu tego roku - opowie o kolejnych etapach powstańczych walk, mających miejsce w Warszawie i okolicach między 26 sierpnia, a 8 września 1944 roku. Będzie mowa m.in. o działaniach AK w obrębie Starego Miasta i Powiśla, a także o niemieckiej kontrofensywie na Mokotowie oraz w Śródmieściu. Szczegółowo omówiona zostanie również ewakuacja kanałami mieszkańców z okolic starówki oraz rozkład podziemnych szlaków ucieczki, ich rola oraz charakter. Istotnym wątkiem niedzielnego wykładu będzie też próba omówienia zbrodni, jakich dopuściła się armia niemiecka na mieszkańcach Warszawy w pierwszych tygodniach powstania.

Jeśli mają państwo ze słowem „wykład” niemiłe skojarzenia jeszcze ze szkoły, proszę się nie obawiać. Karol Karasiewicz to znakomity gawędziarz. Posiłkując się mapami z czasów wojny oraz zdjęciami dokumentującymi omawiane wydarzenia pan Karol w merytoryczny, ale przystępny sposób, przybliży Państwu historię sierpniowych zdarzeń. W wykładach z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” będzie się można dowiedzieć nie tylko o poszczególnych etapach Powstania, ale też o tym w jaki sposób widzieli je walczący, dowództwo AK w kraju i rząd w Londynie, jak odnosili się do jego wybuchu sojusznicy, wrogowie oraz opinia publiczna na świecie.

Następne wykłady odbywać się będą siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ulicy 3 Maja 8 A w kolejne niedziele września i października:

„Stracone nadzieje. Puste obietnice”
niedziela, 22 września, godz. 16.00
„Znowu w niewoli...”
niedziela, 6 października, godz. 16.00

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Dulag 121
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pruszkowski

    Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

    Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola