Belka
Czwartek, 9 Maja 2024   imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Antoni Ferdynand Ossendowski – Ambasador Dialogu Kultur Azjopy

2013-07-12  
Źródło artykułu: www.dulag121.pl
 
Antoni Ferdynand Ossendowski – Ambasador Dialogu Kultur Azjopy

Muzeum Dulag 121 oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie zapraszają na X-tą odsłonę cyklu „Literatura i Historia” poświęcone osobie Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego - podróżnika, pisarza i dziennikarza. Spotkanie, które odbędzie się w piątek, 12 lipca o godzinie 18. w Muzeum Dulag 121, poprowadzi Witold Szirin Michałowski.

Bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Literatura i Historia” będzie Antoni Ferdynand Ossendowski. O jego życiu i twórczości opowie Witold Szirin Michałowski - podróżnik, pisarz, dziennikarz oraz znawca jego książek i biografii. Jest autorem kilkunastu pozycji podróżniczych oraz reportażowych, między innymi wydanej w 1972 roku Tajemnicy Ossendowskiego oraz Wielkiego safari Antoniego O. z 2004 roku poświęconych osobie pisarza. Warto też wspomnieć, że Witold Michałowski wraz z Piotrem Malczewskim odbyli podróż śladami ucieczki Ossendowskiego - opisanej później w Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów – z Rosji do Kraju Urianchajskiego w środkowej Azji za co zostali wyróżnieni nominacją do prestiżowej nagrody podróżniczej Kolosy. Podczas spotkania będzie można również obejrzeć filmy poświęcone sylwetce Ossendowskiego oraz barona Romana von Ungerna – generała carskiej Rosji, nieprzejednanego wroga bolszewickiej rewolucji, który pragnąc postawić jej tamę walczył o proklamowanie teokratycznej Monarchii Mongolskiej.

Ossendowski był z wykształcenia przyrodnikiem, ale jego prawdziwą pasją było podróżowanie. To właśnie relacje ze swoich wojaży - między innymi po Afryce, Indiach, Chinach, Japonii, ale też Polsce – uczynił kanwą swoich książek. Napisał ich ponad 70, w tym Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów, beletryzowaną relację z pobytu we współrządzonej przez „szalonego Barona” Mongolii, gdzie znalazł się podczas ucieczki przed bolszewicką CzeKa. Jego pisane w konwencji przygodowej powieści zyskały niebywałą popularność; był obok Sienkiewicza najczęściej tłumaczonym polskim autorem, a relacja z mongolskiej eskapady przełożona została na dziewiętnaście języków. Niestety pierwsza beletryzowana biografia Włodzimierza Lenina, uderzająca w mit jego przywództwa, nie zaskarbiła Ossendowskiemu miłości komunistycznej Rosji - w czasach Polski Ludowej był uznawany za persona non grata. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej NKWD tak silnie obawiało się wpływu jego antykomunistycznego dorobku, że pochowanego w 1945 w Milanówku Ossendowskiego wykopano z grobu, aby sprawdzić czy na pewno nie żyje.

Muzeum Dulag 121
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pruszkowski

    Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

    Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola