Belka
Czwartek, 9 Maja 2024   imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

PRUSZKOWSKA WIOSNA TEATRALNA

2013-03-24  
Źródło artykułu: Biuro Promocji i Kultury Miasta Pruszkowa, Autor zdjęć: Biuro Promocji i Kultury Miasta Pruszkowa
 
PRUSZKOWSKA WIOSNA TEATRALNA

Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński wraz z aktorami Teatru TM serdecznie zapraszają Państwa do uczestnictwa w cyklu teatralnym pod nazwą „Pruszkowska wiosna teatralna".

Propozycja składająca się z czterech spektakli skierowana jest do wszystkich, którzy tęsknią za klasyczną sztuką sceniczną. Pojawienie się teatru w Pruszkowie jest nawiązaniem do tradycji naszego miasta w tej dziedzinie.


Na pierwszą sztukę „Krasiński - wieszcz niepodległości" zapraszamy już w najbliższą niedzielę (zw. palmową) 24 marca o godzinie 19 do kościoła Św. Kazimierza w Pruszkowie. Wstęp wolny. To i pozostałe przedstawienia zapowiada zamieszony poniżej plakat.

„Krasiński - wieszcz niepodległości"


Wybór tekstów i reżyseria: Tomasz Mędrzak
Ilustracja muzyczna: muzyka filmowa (Ennio Morricone, Waldemar Kazanecki, Andrzej Kurylewicz, Wojciech Kilar)
Występują: Agnieszka Sitek i Tomasz Mędrzak
Kanwą przedstawienia, włączającego się w tegoroczne obchody stulecia parafii św. Kazimierza w Pruszkowie są fragmenty Psalmów przyszłości, fragmenty poematu Przedświt oraz drobne utwory poetyckie.
Zygmunt Krasiński, to trzeci z wielkich romantycznych wieszczów po Mickiewiczu i Słowackim. Jego poezja jest bardziej pesymistyczna, ale jednocześnie bardziej gorąca i zdeterminowana. Cała jego twórczość odzwierciedla przede wszystkim głęboko zakorzeniony chrześcijański światopogląd. Stąd mesjanizm (Polska Chrystusem - Mesjaszem narodów), który znajdujemy także u Mickiewicza. U Krasińskiego Bóg jest widoczny we wszystkim: w naturze, w każdym stworzeniu, w miłości, w cierpieniu człowieka i ojczyzny, w walce ze złem i szatanem, wreszcie: w nadziei na sens tego wszystkiego, co poetę - i Polskę - na Ziemi spotyka.


Dynamika i uczuciowość tej poezji; melodyjny i porywający rytm; nasycenie słów emocjami; głęboka wiedza i przemyślany kontekst utworów; wiara w przepowiadanie przyszłości poezją (stwarzanie rzeczywistości, a nie słów) - wszystko to sprawia, że widz ma okazję do przeżywania rzadkiej w dzisiejszych czasach katharsis. Bogactwo życiowych doświadczeń Krasińskiego przekłada się na bogactwo zawarte w twórczości, o której tak mało się dzisiaj mówi, zapominając zupełnie o jej urzekającym pięknie. Temat przedstawienia wprowadza w atmosferę Wielkiego Tygodnia, zapowiadając radosne wydarzenie - Odrodzenie Świata.

 

 

Biuro Promocji i Kultury Miasta Pruszkowa
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pruszkowski

    Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

    Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola