Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Data publikacji: 2014-02-28, Data modyfikacji: 2014-02-28
A A AWydrukDrukuj  
 

1 marca obchodzony będzie po raz trzeci Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przypominamy, jak brzmiał początek preambuły Ustawy, na mocy której 3 lutego 2011 r., dopiero po około 50. latach od tragicznych wydarzeń, ustanowione zostało to narodowe święto.

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu...

Pragnąc uczcić pamięć zamordowanych „Żołnierzy Wyklętych” w dniach 1 i 2 marca  prezentować będziemy w Muzeum  film dokumentalny Kwatera „Ł”, który powstał według scenariusza i w reżyserii Arkadiusza Gołębiowskiego. Jest on zapisem pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach, które miały miejsce w pierwszym dziesięcioleciu PRL. Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Wśród zamordowanych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej znajdują się najwięksi Bohaterowie Polski: gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rtm. Witold Pilecki,  mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i wielu innych. Film ukazuje również rodziny pomordowanych, które dzięki ekipie dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka odzyskują nadzieję na odnalezienie szczątków swoich najbliższych.

Film emitowany będzie w siedzibie Muzeum:
- w sobotę, 1 marca od godziny 12.00 do 17.00 - początek projekcji o każdej pełnej godzinie,
- w niedzielę 2 marca od godziny 11.00 do 16.00 - początek projekcji o każdej pełnej godzinie.

Czas projekcji 45 minut. Wstęp bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!

 

Muzeum DULAG 121
ul. 3 Maja 8a,
05-800 Pruszków,
tel./fax: (22) 758 86 63,
e-mail: [email protected]
www: http://www.dulag121.pl

UM Pruszków, Źródło artykułu: www.pruszkow.pl, Autor zdjęć: UM Pruszków
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pruszkowski

    Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

    Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola