Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Brwinów: Święto Niepodległości

Data publikacji: 2017-11-15, Data modyfikacji: 2017-11-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Brwinów: Święto Niepodległości

Święto Niepodległości tradycyjnie rozpoczęła msza święta w kościele św. Floriana w Brwinowie. Potem uroczystości przeniosły się przed Pomnik Niepodległości. Wśród zgromadzonych nie zabrakło przedstawicieli środowisk kombatanckich, delegacji powiatu pruszkowskiego, szkół, organizacji harcerskich, stowarzyszeń i partii politycznych. 

Zmieniająca się aura nie zniechęciła mieszkańców Brwinowa do uczestnictwa w Narodowym Święcie Niepodległości. Do pozostania na rynku po uroczystej mszy zachęcili mieszkańców harcerze, którzy przygotowali miasteczko harcerskie z licznymi atrakcjami i rozgrzewającym poczęstunkiem.

Swoje przemówienie burmistrz Arkadiusz Kosiński poświecił bohaterom, którzy wpisali się na karty historii, a byli związani z Brwinowem: 

- Piotr Marylski - kapitan wojsk Kościuszki w 1794 r., w czasach Księstwa Warszawskiego marszałek sejmiku błońskiego, 

- Feliks Nowosielski - podczas powstania listopadowego przywódca bitew pod Arsenałem i o Olszynkę Grochowską oraz obrony Woli. Kawaler Złotego Krzyża Virtuti Militari

- pułkownik Franciszek Niepokólczycki - w 1947 r. początkowo skazany na śmierć w procesie działaczy WIN.

Burmistrz przypomniał także, że 2018 rok w gminie Brwinów będzie „Rokiem Brwinowian - patriotów czasów walki o polską niepodległość i wolność". Będzie to czas wspominania o zasłużonych patriotach związanych z naszą gminą. 

W swoim przemówieniu Sławomir Rakowiecki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie mówił o potrzebie zjednoczenia Polaków oraz pojmowaniu patriotyzmu w dzisiejszych czasach. Głos zabrała również posłanka Kinga Gajewska, która pokreśliła, że Święto Niepodległości to symbol miłości do ojczyzny i walki wolność.

Kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości złożyły delegacje środowisk kombatanckich, władz gminy, posłanka Kinga Gajewska, przedstawiciele powiatu pruszkowskiego, reprezentacja harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego, młodzieży szkolnej, harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, delegacja Gminnego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej im. Wacława Wernera, Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Spółki Wodnej Brwinów, Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami koło w Brwinowie, przedstawiciele Stowarzyszenia Projekt Brwinów, komitet Prawa i Sprawiedliwości w Brwinowie oraz delegacja brwinowskiego koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Po oficjalnej części na rynku zagościło miasteczko harcerskie. Strzelnica, salonik gier, konkursy plastyczne, karaoke, okolicznościowe znaczki, kotyliony, chorągiewki – to tylko niektóre atrakcje imprezy. Z daleka kusił zapach grochówki. Harcerzy organizacyjnie wspomagali rodzice zrzeszeni w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szczepu. To oni przygotowali chleb ze smalcem, pyszne domowe wypieki, kawę i herbatę.

Organizator miasteczka harcerskiego – Chorągiew Stołeczna ZHP Hufiec Pruszków – otrzymał dotację w ramach wspierania działalności pożytku publicznego przez gminę Brwinów.

UG Brwinów, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pruszkowski

    Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

    Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola