Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wystawa "Kobiety Pistolety" w Muzeum Dulag 121 (22.04)

Data publikacji: 2017-03-29, Data modyfikacji: 2017-03-29
A A AWydrukDrukuj  
 
22 kwietnia 2017 roku godzina: 17.00 miejsce: Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8A,  Pruszków organizator: Muzeum Dulag 121Zapraszamy na  uroczyste otwarcie wystawy historycznej „Kobiety Pistolety". W wernisażu udział wezmą świadkowie historii oraz kurator wystawy - Wirginia Węglińska z Muzeum Stutthof. Ekspozycję można będzie zwiedzać do 21 maja.Wystawa „Kobiety Pistolety" przygotowana przez Muzeum Stutthof, dotyczy historii związanej z Pruszkowem. Opowiada o losach 40 kobiet, które po Powstaniu Warszawskim uwięziono w obozie przejściowym Dulag 121 w Pruszkowie, a potem deportowano do obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie na Pomorzu.Bohaterki wystawy to sanitariuszki i łączniczki biorące udział w Powstaniu Warszawskim. Dzięki wystawie poznajemy ich wojenne perypetie z czasów walk powstańczych, szczegóły związane z pobytem w obozie w Pruszkowie, a także dramatyczne wspomnienia z deportacji i z obozu koncentracyjnego Stutthof. Kobiet było czterdzieści. Miały od 14 do 28 lat i należały w większości do Armii Krajowej - do pułku „Baszta" działającego podczas Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Po upadku Mokotowa pojmane kobiety uwięziono w obozie przejściowym Dulag 121 w Pruszkowie. Pomimo zapewnień o przysługujących im prawach jeńców wojennych, rankiem 29 września 1944 roku grupę 40 sanitariuszek i łączniczek wywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthof. Już podczas transportu „Czterdziestkę" odizolowano od ludności cywilnej i umieszczono w osobnych wagonach. Większość kobiet była ubrana w kombinezony, kurtki wojskowe z biało-czerwonymi proporczykami. Miały naszywki na furażerkach i polskie orzełki. Kilka miało chlebaki i pasy wojskowe. Po przyjęciu do obozu kobiety-jeńcy nie zostały poddane zwyczajowej „ceremonii powitalnej". Ustawiono je przy drutach kolczastych, gdzie czekały na dalsze rozkazy. W ciągu kilku godzin wiadomość o ich przybyciu obiegła cały obóz. Czterdzieści dziewcząt w mundurach wzbudziło zainteresowanie nie tylko więźniów, lecz także SS-manów. Mówiono o nich Kobiety Pistolety.Historia „Czterdziestki" jest opowieścią o niezwykłych przyjaźniach, które stały się strategią przetrwania. Pomimo różnych charakterów, temperamentów i wieku kobiety-jeńcy były bardzo solidarne. Każda z nich spontanicznie przyjęła odpowiedzialność za postawę i przetrwanie całej grupy. Udało im się dowieść, że człowiek ma umiejętność wznoszenia się ponad narzucony los.Na uroczyste otwarcie wystawy 22 kwietnia zaprasza Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś oraz dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzata Bojanowska.                                                       Tekst i zdjęcia: Muzeum Dulag 121 na postawie materiałów z Muzeum Stutthof.

Pełna treść wiadomości na: pruszkow.pl/dla-mieszkancow/edukacja/wydarzenia/wystawa-kobiety-pistolety-w-muzeum-dulag-121
UM Pruszków, Źródło artykułu: pruszkow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pruszkowski

    Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

    Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola