Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Trzy pokolenia pruszkowskich zegarmistrzów (08.04)

Data publikacji: 2017-03-29, Data modyfikacji: 2017-03-29
A A AWydrukDrukuj  
 
8 kwietnia 2017 roku (sobota)godzina 17.00miejsce: Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8A, Pruszkóworganizator: Muzeum Dulag 121Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Pruskoviana. Tym razem usłyszymy o historii pruszkowskich zegarów i tradycjach rzemieślniczych rodziny Górskich, która od 1947 roku prowadzi w Pruszkowie zakład zegarmistrzowski znany z takich realizacji jak skonstruowanie zegara na Zamku Królewskim w Warszawie oraz zegarów na wieży Pałacyku „Sokoła" i budynku zarządu ZNTK w Pruszkowie.„Wychowywałem się w cieniu warsztatu zegarmistrzowskiego, najciekawsza jednak przygoda rozpoczęła się w 1972 r. Wówczas zaproponowano mi wykonanie konstrukcji zegara na Zamek Królewski w Warszawie. Wraz z rzemieślnikami z Warszawy rozpocząłem prace trwające ponad 2 lata nad konstrukcją i wykonaniem zegara, który został oddany do użytku w lipcu 1974 r. Do dziś firma moja zajmuje się stałym nadzorem i konserwacją urządzenia. Nieco wcześniej pruszkowskie zakłady wykonały mniejszy zegar, który został umieszczony na Pałacyku Sokoła w Pruszkowie oraz inny na wieży Pałacyku ZNTK."– mówi Marek Górski.Tradycje zegarmistrzowskie zapoczątkował Henryk Górski - za jego czasów pruszkowski zakład zajmował się konserwacją i naprawą zegarów. W 1977 r. firmę przejął syn Henryka, mgr inż. Marek Górski - absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Przez siedemdziesiąt lat działalności pruszkowski zakład zegarmistrzowski wykonał kilkadziesiąt zegarów wieżowych. Oprócz tych najbardziej rozpoznawalnych w Pruszkowie i Warszawie, mechaniczne i elektryczne zegary z Pruszkowa trafiły do różnych zakątków Polski – znajdują się m.in.: na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (od 1977 r.), katedrze w Łowiczu (1981), ratuszach w Serocku, Błoniu, Pułtusku, Oleśnicy i Staszowie.Podczas spotkania w Muzeum Dulag 121 Marek Górski opowie o historii i tradycjach rodzinnego zakładu zegarmistrzowskiego oraz najważniejszych realizacjach w Pruszkowie i Warszawie. Przybliży także realia pracy zegarmistrza, a jego opowieść zostanie uzupełniona pokazem zdjęć z rodzinnego archiwum.Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Pełna treść wiadomości na: pruszkow.pl/dla-mieszkancow/edukacja/wydarzenia/trzy-pokolenia-pruszkowskich-zegarmistrzow
UM Pruszków, Źródło artykułu: pruszkow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pruszkowski

    Powiat pruszkowski - umiejscowiony w województwie mazowieckim (zachodniej części) z Pruszkowem jako siedzibą władz powiatu. W skład wchodzą gminy: Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Na obszarze 246 km² mieszka 155 tys. mieszkańców.

    Liczne rezerwaty stanowią atrakcję dla pragnących spokoju turystów. Ci będą mieli okazję podziwiać aż 150 pomników przyrody. Szczególnie atrakcyjny wydaje się spacer po jednej z 10 alei zabytkowych. Znaleźć tam można lipę drobnolistną w wieku do 70 do nawet 140 lat. Z pojedynczych drzew grzechem byłoby przegapienie 25 metrowego dębu rosnącego obok Gajówki Chojak. Oprócz tego znajdziemy w powiecie willę Helenówek (gmina Brwinów), kościół p.w. św. Klemensa (gmina Nadarzyn) i Biały Pałac (gmina Piastów).

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola